Slideshow

Segédlet az adatbázis használatához

 

Kedves Látogató!

A hidegverulo.hu oldal magánszemélyek által alapított, létrehozott és kezelt internetes oldal és adatbázis.

NEM a Magyar Hidegvérű Lótenyésztő Országos Egyesület működteti. Magán pénzből, nonprofit módon működik azzal a legfőbb céllal, hogy hiánypótlóként a Magyarországon fellelhető hivatalos fedeztetési engedélyjel rendelkező hidegvérű ménekről képekkel, származási lapokkal együtt kaphasson információt az érdeklődő, illetve a kancáját fedeztetni szándékozó gazda.

Az adatbázis folyamatos fejlesztés és feltöltés alatt áll. A munkánkat nagyban segíti az a méntulajdonos, aki képekkel, származásokkal hozzájárul a gyűjteményhez.

Az „ADATBÁZIS" - menüpontra kattintva hat almenü érhető el.

A „MÉNEK" - menüpontban az aktuális évre kiváltott érvényes fedeztetési engedélyjel rendelkező mének találhatók meg törzskönyvi számuk szerinti sorrendben. Az ő státuszuk tehát aktív. Amelyik ló neve előtt kis négyzet látható, róla található kép is. A kis négyzet fölé húzzuk az egeret (vagy telefonon ujjunkkal megérintjük), akkor a ló képe megjelenik kicsiben. Nagyobb méretben a kép a ló nevére kattintva, a ló adatlapján érhető el a származási lappal együtt.

A származási lapok némelyike hiányos. Ebben az esetben még nem kaptunk róla adatot. Ha ilyet tapasztal, és tud segíteni az adott ló származási lapjának kitöltésében, vagy akár rendelkezik képpel az adott lóról, akkor a hidegverulo@gmail.com -on jelezze ezt felénk.

Ha egy ló származási lapjában valamelyik ős helyén egy kis vonalka látható, az nem azt jelenti, hogy ismeretlen őst tartalmaz a származási lap, hanem az előbbi bekezdésben olvasottak érvényesek: nincs róla adatunk. A tisztázottan ismeretlen származású őst minden esetben „Ismeretlen"-ként jelöljük a származás lapokban.

Ahol a származási lapban egy kis négyzet látható valamelyik ős neve alatt, az egeret a négyzet fölé helyezve kis kép jelenik meg arról a lóról.

A lovak fajtájánál igyekszünk feltüntetni, hogy hova sorolható az adott egyed. A noriker, percheron, ardenni, belga, breton stb. nem szorul különösebb magyarázatra. De a hidegvérű és a magyar hidegvérű megkülönböztetés igen. Magyar hidegvérű felirat szerepel azoknál a lovaknál, melyek az őshonos kategóriába besorolhatóak. Hidegvérű felirat pedig azoknál a méneknél szerepel, melyek nem férnek bele az őshonos kategóriába, mert több idegen vagy ismeretlen őst tartalmaz a származásuk, mint ami megengedett az őshonos lovak esetében. De lehetséges, hogy mivel nem ismert előttünk a ló származási lapja, nem tudjuk hova besorolni még, így egyszerűen „hidegvérű"-ként tüntettük fel.

A lovak adatlapján a méreteknél kétféle mérettel találkozhatunk: vagy a ménvizsgán mért hivatalos adatok szerepelnek (melyek az évek során már változhattak, hiszen jellemzően fejlődésben lévő méncsikók szerepelnek a ménvizsgán), vagy pedig a tulajdonos által mért aktuális méretek. Az adatbázisban szereplő méretekért felelősséget nem vállalunk. Ha a méntulajdonosok módosíttatni szeretnék lovuk méreteit, vagy szeretnék, ha felkerülne ilyen adat ahhoz a lóhoz, amelyiknél nincs, akkor a fentebbi e-mail címen jelezzék felénk, és szívesen módosítjuk az adatokat. A méretek, adatok aktualizálása a tulajdonosok érdeke is.

A „KANCÁK" - menüpont lényegében ugyanúgy működik, mint a méneké. Azonban a lótulajdonosok felelőssége, hogy a kancák állapotában, tulajdonlásában bekövetkezett változásokat jelezze felénk, mert csak az alapján tudunk módosításokat végre hajtani és hiteles információkkal szolgálni.

Az „ARCHÍV MÉNEK" - menüpontba három féle mén kerül alapvetően: vagy eladták külföldre, vagy kimúlt, vagy pedig nem váltották ki az adott évre a fedeztetési engedélyét. Ez utóbbi esetben az aktív és archív menüpont átjárható, tehát ha egy mén él, de valamiért nem fedez az egyik évben, akkor átkerül az archívumba. De ha következő évre kiváltják az engedélyét, akkor már az aktív mének között fog szerepelni.

Az „ARCHÍV KANCÁK" - menüpontban a már nem élő kancák szerepelnek. A tulajdonos felelőssége, hogy szóljon nekünk, ha megtörtént a sajnálatos eset.

A „MÉNESEK" - menüpontba jellemzően önkéntes jelentkezés alapján töltjük fel a méneseket, vagy ismertebb nagyobb ménesekről adunk információt. A méneseknél az aktív és az archív lovakat külön soroljuk fel.

A „KERESŐ" - menüpont használata egyszerű, de ezúton próbálunk hozzá egy kis segítséget nyújtani, hogy a keresés minél eredményesebb lehessen.

Ha név szerint keresünk lovat, akkor az üres szövegmezőbe beírhatjuk a keresett ló nevét, vagy törzskönyvi számát és utána elég a „Keresés" - gombra kattintani. Ha nem szerepel a ló az adatbázisban, akkor a „Nincs találat"-felirat jelenik meg. Ha van találat, akkor listázva megkapjuk az adott névre hallgató lovat/lovakat. A ló neve előtt mindig megjelenik, hogy aktív, vagy archív státuszú.

Ha nem konkrét lovat keresünk, akkor több beállítási lehetőség közül választhatunk:

-          a státusz alapján kereshetünk aktív vagy archív lóra, vagy mindkettőre, ha nem állítjuk be ezek közül valamelyiket. Ha jelenleg fedező mént keresünk, akkor ezt érdemes „Aktív"-ra állítani.

-          a ló neme alapbeállításban mindegy, tehát ha nem állítjuk be, akkor méneket, kancákat egyaránt mutat. Ha fedezőmént keresünk, akkor értelem szerűen állítsuk „Mén"-re.

-          a fajtát akkor érdemes beállítani, ha kifejezetten csak egyetlen meghatározott fajtába sorolható lovat szeretnénk kiszűrni. Alapbeállításban minden fajtát mutat.

-          ha szeretnénk tudni, hogy a mi lakóhelyünkhöz melyik ló található legközelebb, akkor a „Megye"-menüből válasszuk ki a nekünk megfelelőt.

 

Mindenkinek kellemes böngészést kívánunk!